DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 07.10.2016 08:18:15 

Slovenský čuvač - FIDO

KRYTÍ

 

Majitel feny by si měl včas zajistit potřebné podklady pro krytí. Je třeba si vyžádat u poradce chovu tzv. „Krycí list“. To je formulář, kam se zaznamenávají údaje o chovném páru (jméno feny,krycího psa a datum připuštění.) Součástí krycího listu je i závazná odměna za krytí, která je ponechána výhradně na domluvě obou stan. Cenu lze dohodnout jako jednotnou částku za celý vrh nebo za jedno odchované štěně, kdy se cena samozřejmě násobí počtem štěňat. Nejrozumnější a nejčastěji využívaný je druhý případ. Cena za jedno štěně bývá nejčastěji 500 – 1000 Kč, splatná přibližně ve 7- 9 týdnech stáří věku štěňat. Což je vlastně doba odchodu štěňátek do nového domova. Cenu za krytí navrhuje majitel psa, nikoliv majitel feny!!!
 
Majitel psa má také právo požadovat za krytí štěně (pak je to podle chovatelského řádu právo druhého výběru po chovateli, který si chce štěně ponechat). Je dobré i tuto úmluvu písemně zaznamenat a dohodnout se za jakých předpokladů bude mít nárok majitel psa na odběr štěněte zdarma. Může se stát, že vrh bude málopočetný a narodí se jen jedno nebo dvě štěňata. Obecně se za plnopočetný vrh považuje 5-6 štěňat. V případě narození menšího počtu štěňat může zůstat majiteli krycího psa právo výběru štěněte s poměrným doplatkem ceny.
 
O krycí list žádá vždy majitel feny příslušného poradce chovu. Můžete ho mít doma v dostatečně dlouhém předstihu (třeba i půl roku), vyžádejte si ho tedy včas. Měl by být minimálně ve dvou vyhotoveních – jeden krycí list se ponechá majiteli krycího psa a druhý se odešle po narození štěňat společně s přihláškou vrhu poradci chovu. Potvrzení o kontrole vrhu může provést buď poradce chovu (kterému náleží náhrada za cestovné) nebo váš veterinární lékař.
 
Před očekávaným háráním, je třeba zkontrolovat platné očkování budoucí matky popř. včas naočkovat, odčervit a odblešit. Fena by měla být v dobré kondici. Pamatujte, že i nadváha může snížit plodnost.
 
Zjistíte–li, že vaše fena barví, spojte se s majitelem vybraného chovného psa a domluvte se na předběžném termínu krytí. Je zvykem, že majitel feny přichází k majiteli psa. Pokud se vše uskuteční tak, že pes přichází k feně, má právo majitel psa požadovat náhradu na cestovné. Samozřejmě, že je vše věcí dohody. Psi jsou ve svém vlastním teritoriu jistější a snáze se spáří. Odpadá tak i označování si nového
území, na které si pes bude dělat u feny samozřejmě nárok. Fena by mohla naopak zase psa ve svém teritoriu odmítnout a hlídat si své domácí území. Většina psů ale problémy s pářením nemá.
 
Pokud se fena tzv. „vystavuje“ pokládá ocas ke straně nebo ho zvedá nahoru, tak nám signalizuje, že je připravená psa přijmout. V případě, že si nejsme zcela jisti je dobré navštívit veterináře, který pomocí jednoduchých testů (cytologie tzv. stěry nebo odběrem krve na progesteron) zjistí, zda je opravdu vhodná doba odjet za psím ženichem. Určitě je dobré se u majitele krycího psa předem telefonicky ohlásit, abychom nebyli něčím zaskočeni.
 
Někdy se může stát, že dlouhá srst na kalhotkách feny může zamezit psovi ve správném zavedení údu. Proto je dobré fenu před odjezdem ke krycímu psu vystříhat v blízkosti vulvy, usnadní to nejen práci psovi, ale i samotný porod (srst je očistky silně zaneřáděná).
Mnoho lidí se domnívá, že k úspěšnému krytí postačí přivést ve vhodnou dobu barvící fenu k chovnému psu. V praxi to bývá ale ještě mnohem složitější. Je například vhodné, aby se pes s fenou mohli navzájem poznat. Pokud jim však dovolíte hrát si dlouhé hodiny na velkém prostoru, přičemž fena vždy před vrcholným okamžikem uskočí, může se stát, že se pes vyčerpá a nebude mít dostatek sil ke krytí. Naopak malý prostor např. v garáži není také nejvhodnější. Většinou stísněné prostory vedou jen k agresi obou jedinců.
 
Zkušenosti ukazují, že nejlepším řešením je mít fenu na vodítku, případně ji přidržovat za obojek a psovi ponechat volnost.
 
Pes se nejdříve feně dvoří. Očichává ji, snaží se ji přimět ke hře, olizuje ji uši a okolí přesky. Většina fen přízeň psa opětuje, některé se ale zpočátku tváří odmítavě. Nebývá to většinou projev neochoty, ale spíše snaha psa vyprovokovat k větší aktivitě.
 
K tomu, aby se pes s fenou spojil, obvykle nestačí jen jeden skok. Pokud se pes snaží o spojení delší dobu neúspěšně, je rozumné oba jedince na krátkou dobu oddělit. Pes si odpočine a jeho aktivita bývá pak důraznější. Když se fena široce rozkročí, prohne hřbet a dá na stranu ocas je připravená na náskok psa. Pes na fenu naskakuje tak, že si předními končetinami pevně přidrží v oblasti hrudníku až beder. Většina psů na fenu naskakuje z boku. Nejprve ji pevně uchopí a teprve následně se přesune do optimální polohy.
 
 
Není to nezkušeností psa, ale pes hledá potřebný tělesný kontakt s fenou. Svoji polohu si prostě musí najít sám. Jednou z dalších pomůcek při marné snaze psa může být i použití čisté lékařské vazelíny, kterou použijeme jako lubrikační gel u feny. Rubrikanty pro lidi jsou zcela nevhodné pro svou parfemaci. Lékařskou vazelínu seženete za pár korun v každé lékárně.
 
V okamžiku, kdy pes cítí, že došlo k optimálnímu spojení, se přitáhne velkou silou a pronikne do feny tak hluboko, že ejakulát bude vypuzovat v oblasti děložního krčku.
Po vniknutí penisu do pochvy pes ze hřbetu feny seskočí, přehodí zvednutou zadní nohu přes její tělo a zůstane stát zadkem kolmo nebo šikmo k jejímu zadku. Dojde k tzv. svázání. Někdy může mít pes problémy nohu přes hřbet feny přehodit a je zapotřebí lidská pomoc. Zatímco pes stojí nehnutě a nepřítomně hledí před sebe, fena tu a tam zakňučí. Je třeba dát pozor na to, aby fena stála opravdu v klidu. Nejlepší řešení je přidržovat ji za obojek. Svým popocházením by mohla poranit sebe i penis krycího psa.
 
Asi po 10 minutách se psi od sebe najednou oddělí a pečlivě si olízají vnější pohlavní orgány. Délka svázání, které může trvat od několika málo sekund až po hodiny, nemá vliv na oplodnění ani počet štěňat. Je ale třeba, aby ke svázání vůbec došlo. Po oddělení někdy z feny vyteče určitá část ejakulátu. Je to normální jev a není se třeba znepokojovat. Stejně tak se nemusíte obávat toho, když se fena hned po rozvázání vyčůrá. Vykonání jakékoliv potřeby rozhodně neovlivní výsledek krytí.
 
Jakmile se fenka očistí, začne zpravidla s poštěkáváním rozpustile poskakovat a láká psa k závodivým hrám. Někdy se pes přidává a snaží se znovu naskakovat na fenu. Okamžité překrývání nemá žádný význam. Oba psy bychom měli od sebe oddělit a nechat je odpočívat.
 
Často se začínající i zkušení chovatelé ptají, zda je nutné fenu krýt opakovaně, tedy překrývat, a pokud ano, kolikrát a v jakých časových intervalech. Odpověď na otázku není zcela jednoznačná. Pokud je správně určen den „D“ a dojde alespoň ke krátkému svázání, není třeba krytí opakovat. Ejakulát psa vydrží v děloze a ve vejcovodech feny bez ztráty schopnosti oplodnit vajíčka po několik dnů. V praxi to znamená, že pokud majitel feny přijede na krytí o něco dříve, není ještě nic ztraceno. Pokud by však přijel pozdě, kdy vhodné dny ke krytí už proběhly, nepomůže ani opakované krytí. Doba, po kterou zůstávají spermie živé a schopné oplodnit vajíčko je zhruba 5 – 8 dní. Spermie se v příslušných psích orgánech tvoří nepřetržitě. Neznamená to ale, že je to otázka několika minut nebo hodin. Pokud chcete fenu překrývat je rozumné krytí opakovat s odstupem 24 až 48 hodin.
 
Ideálním schématem pro krytí je :
·         nakrýt fenu
·         druhý den naočkovat vakcínu Eurican Herpes 205 (více v kapitole zdraví vašeho psa)
·         a třetí den překrýt fenu
 
Někdy z časových důvodů, v případě že jedete za psem větší vzdálenost, není možné toto dodržet. Pokud i přesto chcete fenu překrývat, je dobré obětovat jednu noc a překrýt druhý den. Očkování Eurican Herpes vakcínou je třeba udělat nejpozději do 7 dnů od krytí.
 
Fena většinou od psa odchází špinavá. Jednak má uslintaný kožich na zádech, a jednak může být za nepříznivého počasí špinavá ve slabinách od bláta. Rozhodně však není dobré hned po příjezdu domů fenu vykoupat. Hárající feně byste tak mohli způsobit i velice nežádoucí zánět dělohy. Fenu nechte oschnout a vykartáčujte ji.
                                                                                                                           Zdroj: Chovatelská stanice Bílé království